Agrarisch weernieuws en praktische adviezen n.a.v de weersverwachting op korte en langere termijn

Eerste snee gras, onweer, Voorjaar, Wateroverlast, Watertekort, Weidegang, Zaaiklaar maken

Update: Hogedruk wint! Het onstabiele weer houdt aan, pak je kans om in te kuilen

Onweerslucht boven eerste snee gras, 22 april 2025, Bultensweg, Doetinchem

Het weerbericht van gisteravond viel op een kantelmoment. Vrijwel gelijktijdig werd duidelijk uit de nieuwste weerkaarten dat hogedruk de depressietrein tot stilstand brengt en ze afbuigen, net als in een winterse situatie. Plannen wordt dus een stuk makkelijker, vanaf vrijdag.

NB: lees het hele artikel voor de nuance. Gras geeft gras, dus aanstaande vrijdagavond zou het zomaar niet alleen Koningsdag weekend maar ook nationale inkuilweekend kunnen worden. Want alleen vrijdag en zaterdag een groot deel van de dag blijft het vrijwel gegarandeerd droog.

Daarna begint de depressietrein die nu al in gang is gezet, waarschijnlijk op gang te komen en wordt het een komen en gaan van regengebieden. Terwijl de grasgroei onverminderd doorgaat, en er een zware snee kan gaan groeien in met name het Zuiden en Oosten van Nederland op de warme zandgronden.

Opdrogend grasland

Eerder maaien dan vrijdag kost opbrengst en morgen en met name donderdag valt er vooral in Zuid-en Oost Nederland veel regen, mogelijk tientallen millimeters in twee dagen tijd. Zoveel dat het misschien niet eens mogelijk is vrijdag te maaien, omdat het land eerst goed moet opdrogen. Elders in Nederland wordt midweeks minder regen verwacht. Maar daar staat minder gras, of door de droogte of door de lagere temperaturen langs de Noordkust.

Loonwerker of zelf? 

Nog een slag om de arm wat betreft de onstabiliteit volgende week: het Amerikaanse en Europese weermodel verschillen qua neerslaghoeveelheden behoorlijk. Het kan dus meevallen en dan is het jammer als je gemaaid hebt terwijl er nog niet zoveel gras stond. Van dag tot dag bekijken dus, te beginnen met vrijdag. Als je tenminste zelf kunt inkuilen en niet de loonwerker moet bellen.