Agrarisch weernieuws en praktische adviezen n.a.v de weersverwachting op korte en langere termijn

Akkerbouw, Europa, Hittestress, Hooi, Oogst, Wateroverlast, Watertekort, Zomer

Extreme droogte slaat toe in Zeeland en Vlaanderen maar juist daar gaan mogelijk de zwaarste buien vallen

Hoewel de Europese graanoogst verwachting juist naar boven is bijgesteld, treft de extreme droogte het graan in Zeeland en Vlaanderen hard. Komen de zware buien vannacht op tijd en leveren ze genoeg regen op?

Zoals wel vaker de laatste jaren zijn Vlaanderen en Zeeland de droogste regio’s van de Benelux. Tot overmaat van ramp is de akkerbouwregio Zuidwest-Nederland ook nog eens het meest gevoelig voor verzilting.

Steile neerslagtekort curve

Dus zijn de verwachtingen hooggespannen of er juist in deze gebieden de meeste regen uit de zware buien gaat vallen die vannacht en morgen overtrekken. Sommige berekeningen wijzen daar wel op. In ieder geval lijken de kuststrook en de Duitse grens regio op de meeste millimeters te mogen rekenen.

Op langere termijn verwacht het KNMI dat de record steile curve van het neerslagtekort, gelijk aan het droogste jaar aller (moderne) tijden, 1976, iets gaat afvlakken. Maar ook dat zal nog moeten blijken, want het Amerikaanse weermodel rekent op lange termijn met minder wisselvallig en koel weer dan het Europese model.

1976 achterna?

Mocht de curve zich net zo steil blijven ontwikkelen, dan zal net als in 1976 het effect op de omvang van de oogst en de prijzen snel duidelijk worden. Waterschappen stellen bovendien beregeningsverboden (vooralsnog alleen voor oppervlaktewater) in.